Dzieje szkolnictwa sławieńskiego

Publikacja  powstała w oparciu o kilkuletnie prace badawcze autora nad szkolnictwem miejskim i wiejskim w rejonie powiatu sławieńskiego. Ta swoista monografia licząca 378 stron obejmuje okres od początków miejskiego szkolnictwa podstawowego, średniego i zawodowego  w Sławnie do roku 1945, czyli do zakończenia II wojny światowej. W sposób chronologiczny podaje mnóstwo interesujących faktów. Znajdują się w niej: akty prawne, organizacja, reformy szkolnictwa, pedagodzy i uczniowie, obiekty szkolne, programy i metody nauczania, kwestie finansowe, przedmioty, warunki szkolne itp.         

Autor podaje także szereg faktów z dziedziny szkolnictwa miejskiego w Darłowie oraz wielu wiosek z obszaru powiatu sławieńskiego. Darłowo miasto kupieckie należące do Hanzy znacznie wcześniej zadbało niż Sławno o kształcenie dzieci patrycjuszy na wysokim poziomie. Już  z roku 1333 mamy informację, że nauczaniem w łacińskiej szkole w Darłowie  zajmował się  „Stephanus scolmester”.  Był on rektorem szkoły i pełnił również funkcję pisarza w miejskiej kancelarii. Ze stojącej na wysokim poziomie szkoły z łacińskim językiem wykładowym w Darłowie korzystali  również dworzanie, a niekiedy książęta rezydujący w darłowskim zamku.                                             

Książkę z bogatym wykazem literatury poleciłbym zarówno specjalistom jak i Czytelnikom  pragnącym zgłębić wiedzę z historii oświaty.

 L. Walkiewicz

Wyświetlono: 152

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

897572 odwiedzin

2 gości online

Powrót do góry