Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Wczoraj byłaś zła na zielono Spotkanie z Elizą Kącką – Media i Sztuka 2026

Pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka. Autorka książek prozatorskich:  „Elizje” (2017), „po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022), „Wczoraj byłaś zła na zielono” (2024), książki eseistycznej „Idiomy. Eseje” (2023) oraz książek akademickich o Stanisławie Brzozowskim. Sporządziła kilka wyborów poezji. Felietonistka i współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”.  

Pani od komentowania literatury. Mama Rudej. 

Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2025 i Nagrody Nike Czytelników. „Nagrodziliśmy książkę przygodową, książkę, która nie odwraca się od czytelnika, przeciwnie – porywa go i zostawia z przesłaniem trafiającym do serc, krzepiącym serca. Opowieść inicjacyjna o przejściu przez jedno z najtrudniejszych doświadczeń, a zarazem literacki raport z projektu Człowiek. Książka na pograniczu science fiction, bo traktująca o bliskich spotkaniach nie tyle z Obcym, ile z Innym” (fragment laudacji przewodniczącej jury Nagrody Nike – Justyny Jaworskiej). 

„Wczoraj byłaś zła na zielono” to selektywnie zbliżenia na różne sytuacje w życiu, sceny, które szorują w głowie i dławią w gardle. Opowieść literacka, nie dokumentalna, zabierająca czytelników w podróż po stanach emocjonalnych. Są w niej świadome nieobecności, o które będziecie mogli Państwo zapytać podczas spotkania. 

Jest to tekst o matce elektrycznej, będącej w ciągłym napięciu, gotowości, odpowiadającej na wezwania, czujnej. Gęsty bardzo, momentami powodujący fizycznie odczuwalny ucisk, zwłaszcza w sytuacjach, gdy człowiek mierzy się z reakcjami społecznymi, bo nie chce obciążać innych płaczem, wrzaskiem, niepokojami autystycznego dziecka.  

Jest to również książka o ciągłej nauce, czytaniu własnego dziecka, odgadywaniu emocji, stawaniu się mamą uczestniczącą, którą własna córka nauczyła milczenia. 

Zapraszamy w sobotę – 4 lipca 2026 roku, godz. 15.30 na Rynek w Darłowie. 

Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska. 

Spotkanie w cyklu: Reportaż i świat. 

Fot. Mateusz Skwarczek/Agencja Wyborcza.pl 

„Stałyśmy w tej niemej scenie naprzeciw siebie. Dziewczynka z tablicą „smutek”, ja z płaczem. Gdybym miała nakręcić film egzystencjalny ze scen z mojego życia, ta byłaby jedną z ważniejszych.” 

———– 

Na Media i Sztuka – festiwal w Darłowie zaprasza MIASTO DARŁOWO i Darłowski Ośrodek Kultury 

Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza 

—: | lubiędarłowo 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

Informujemy, że część wydarzeń dostępna będzie LIVE na Facebooku Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie @mediaisztukadarlowo oraz na kanale YouTube Miasta Darłowo @DarlowoPL 

Znajdziesz nas na: 

darlowo.pl 

mediaisztuka.darlowo.pl 

Facebook: 

Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie 

Miasto Darłowo 

@pomzachodnie 

 #misdarlowo 

#lubiedarlowo 

#pomorzezachodnie 
 

WAŻNE INFORMACJE: 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, wynikających z przyczyn od niego niezależnych. 

Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny. 

Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, dlatego organizator nie może zagwarantować ich dostępności wszystkim gościom. 

W razie niekorzystnej pogody wydarzenia z Rynku zostaną przeniesione do kina Bajka (ul. Morska 56). W Kinie, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje zasada pierwszeństwa według kolejności przybycia. 

image_pdfPobierz stronę do PDF