Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

procesja20232 16

Procesja Pokutno-Błagalna

W czwartek 14 września odbyła się coroczna procesja pokutno-błagalna, nawiązująca do wydarzeń sprzed 526 lat, kiedy to wielka fala nazwana później „niedźwiedziem morskim” wywołała powódź w Darłowie.
W procesji i mszy wziął udział ks. Janusz Jędryszek, który w roku 1991 wznowił tradycję proszenia Boga, o to, żeby klęska jak ta sprzed 526 lat już nigdy więcej nie nawiedziła Darłowa.
W tym roku o godzinie 16.30 te niezwykłe wydarzenie rozpoczęło się nieszporami w kościele św. Gertrudy.
Po godz. 17 włodarze miasta, duchowni, mieszkańcy i turyści wyruszyli procesją ulicami Darłowa do kościoła Mariackiego, a towarzyszyły im uroczyście: poczty sztandarowe Szkoły Morskiej, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego, Koła Łowieckiego „Odyniec” oraz Drużyna Harcerska Cichociemni z Darłowa. Wydarzeniu akompaniowała Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej.
W tym roku pracownicy Zamku Książąt Pomorskich, przebrani w piękne stroje średniowieczne rozdawali w trakcie procesji jałmużnę w postaci ukrytego karmelka w muszli św. Jakuba. Muszla ta jest symbolem pielgrzymów i drogi św. Jakuba, która jest jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych.
Nad organizacją dorocznej procesji czuwało Biuro Burmistrza Miasta Darłowo- Anna Owczarek i Joanna Byrwa.

image_pdfPobierz stronę do PDF
Cookie Consent with Real Cookie Banner