Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

6

Podsumowanie Programu Domowych Detektywów “Jaś i Małgosia na Tropie”

W roku szkolnym 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 3 realizowany był Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie” rekomendowany przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia prowadzone były w 5 klasach piątych  (VA, VB, VC, VD, VE), pod kierunkiem pedagogów szkolnych pani Anny Lichańskiej, pani Edyty Filewicz oraz wychowawcy klasy VA pani Magdaleny Kasprzykowskiej.

.

Głównym celem programu było opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci
oraz ograniczenie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Powodzenie programu zależało również od aktywnego udziału i zaangażowania się rodziców, którzy dla dzieci w wieku 12 lat nadal są  najważniejszym autorytetem.

Program Domowych Detektywów składał się z dwóch części: szkolnej oraz domowej
i był utworzony w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy            w szkole oraz w domu były cztery zeszyty komiksowe. W ramach pracy w domu uczniowie wraz ze swoimi rodzicami tworzyli tzw. „Domowe Drużyny”. Zadaniem drużyn była wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Każdy zeszyt zawierał jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „Domowych Drużyn” oraz krótkie porady
dla rodziców. Bohaterami komiksu była para młodych detektywów Jaś i jego koleżanka Małgosia, którzy modelowali wśród uczniów pożądane zachowania oraz postawy związane z alkoholem.

Zeszyty obejmowały następujące tematy:

  • negatywne konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież;
  • powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol;
  • wpływ środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu;
  • rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z tą presją.

Rodzice, pracujący ze swoimi dziećmi w domu, mieli możliwość, przez okres czterech tygodni, podjęcia rozmów ze swoimi pociechami na tematy związane z piciem alkoholu oraz opracowania rodzinnych zasad dotyczących alkoholu. W zeszytach, w części przeznaczonej dla rodziców, znajdowały się informacje dotyczące picia alkoholu przez młodzież, sugestie i konkretne wskazówki, jak rozpocząć rozmowę z dzieckiem na dany temat.

Nadrzędnym zadaniem w czasie realizacji programu w szkole było:                             
– prowadzenie i inicjowanie cyklu pięciu zajęć w klasach V;
– praca uczniów w domu wraz z rodzicami, bądź osobami z którymi uczniowie utworzyli „Domową Drużynę”;
– motywowanie i zachęcanie uczniów do udziału w programie wspólnie z rodzicami;
–  wspieranie uczniów w pracy nad przygotowaniem prezentacji oraz zabaw na Wieczór Jasia i Małgosi. 

10 maja 2023 roku odbył się w naszej szkole „Wieczór Jasia i Małgosi”, który zakończył Realizację Programu Domowych Detektywów. Uczniowie klas piątych wraz z  wychowawcami oraz pedagogami szkolnymi zorganizowali to spotkanie, które miało na celu stworzenie okazji do wspólnej zabawy oraz integracji młodzieży, ich rodziców i nauczycieli. Podczas tego wieczoru uczniowie zaprezentowali rodzicom i zaproszonym gościom własne prace w formie plakatów oraz zabaw, które wykonane były pod kierunkiem wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prezentacji nawiązywały do treści poruszanych w trakcie pracy nad zeszytami komiksowymi – stanowili ich rozwinięcie. Realizacja całego programu trwała około 8 tygodni.

Warto nadmienić, że Program Domowych Detektywów bardzo spodobał się rodzicom. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się „Wieczór Jasia i Małgosi” – spotkanie integrujące uczniów, rodziców i wychowawców poszczególnych klas piątych. Rodzice chcieliby, aby tego typu zajęcia profilaktyczne były częściej realizowane w szkole.

Realizacja programu została sfinansowana ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani dla Miasta Darłowo na lata 2022 -2025.

Pedagodzy szkolni: Anna Lichańska, Edyta Filewicz

image_pdfPobierz stronę do PDF
Cookie Consent with Real Cookie Banner