Nowe stawki podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2021

Po dyskusji i poparciu poszczególnych komisji Rady Miejskiej przy jednym głosie przeciwnym podjęto uchwałę w sprawie ustalenia nowej rocznej stawki podatku od nieruchomości na terenie Miasta Darłowo. Jednocześnie z tym samym dniem anulowano  uchwałę sprzed 4 lat tj. z 3 listopada 2016 roku, dotyczącą poprzedniej stawki podatku, która wynosiła 0,89 zł z metr kwadratowy. Nowa stawka obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku  wyniesie 0,99 zł za metr kwadratowy powierzchni związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.                             

Jednocześnie ustalono nową stawkę  podatku obowiązującą od 1 styczna 2021 r. od budynków i ich części związanych z prowadzeniem  działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych i ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – na 24,84 zł za metr kwadratowy  powierzchni użytkowej. Cztery lata temu ta stawka wynosiła 22,66 zł za 1 m2, a więc wzrosła o 2,18 zł za metr kw. Na przykładzie wygląda to następująco. Jeśli ktoś ma sklep o powierzchni 100 metrów kwadratowych to rocznie zapłaci o 218 zł więcej, czyli 18,17 złotego na miesiąc.                                                    

Zdaniem radnego Pawła  Breszki podniesienie tego podatku w tych trudnych czasach jest niczym nie uzasadnione i uderza w przedsiębiorców. Sprawę szczegółowo wyjaśnił burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. Podwyższenie podatku nie jest lubiane przez nikogo, ale czasami są sytuacje  kiedy trzeba dokonać wyboru miedzy mniejszym i większym złem. Z roku na rok rosną koszty utrzymania miasta, przede wszystkim z tytułu wzrostu kosztów oświetlenia miasta (wzrost cen prądu i ilości punktów oświetleniowych). W roku 2021 będziemy już płacić ok. 1,25 mln zł, podczas gdy poprzednio był to niecały milion zł. Wzrastają koszty pracy z powodu corocznego podnoszenia płacy minimalnej nie tylko w UM ale również w spółkach świadczących usługi dla miasta.                                                                                                                     

Z roku na rok zwiększają się koszty utrzymania oświaty z uwagi na podwyżki płac nauczycieli oraz dotacji do niepublicznych placówek oświatowych. W roku 2020 dla Społecznej Szkoły w Darłówku i Niepublicznych Przedszkoli i Żłobków wydano 5,5 miliona złotych. Stanowi to znaczne obciążenie dla budżetu miasta.  Z drugiej strony cieszymy się, że nasze dzieci mają zapewniony pobyt, w żłobkach i przedszkolach. Warto wiedzieć, że miasto pokrywa 75% kosztów utrzymania żłobków i przedszkoli niepublicznych. Podniesienie stawki nie uderzy mniejszych miejscowych przedsiębiorców. Dla przykładu ci, którzy użytkują 500 metrów kwadratowych zapłacą rocznie 50 zł więcej czyli 4,17 zł na miesiąc. Zmiana stawek podatku od nieruchomości ma przynieść w roku przyszłym  dochód w kwocie 252 tys. zł od osób fizycznych i 300 tys. od osób prawnych. Miasto również oszczędza na kulturze, promocji i organizacji imprez sportowych, jednak to wszystko mało. Burmistrz nie cieszy się z tej podwyżki, ale to pociągnięcie było najlepszym ze wszystkich rozpatrywanych i najmniej dotkliwych dla mieszkańców Darłowa. Takie optymalne rozwiązanie  poparły wszystkie komisje Rady Miejskiej.

 L. Walkiewicz     

Wyświetlono: 198

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

1030283 odwiedzin

5 gości online

Powrót do góry