Wyjątkowe obchody upamiętniające wielką powódź

16 września 1497 roku Darłowo nawiedziła największa w historii powódź morska, do dziś kojarzona ze zjawiskiem fal tsunami czy nawet nazywana w zapiskach historycznych „Niedźwiedziem Morskim”. Ówcześni mieszkańcy Darłowa schronienie znaleźli na górce, gdzie dziś znajduje się cmentarz miejski i usadowiona jest jedna z najpiękniejszych budowli typu skandynawskiego - rotundowy Kościół Św. Gertrudy (patronki podróżujących). Do dziś w nadmorskim Darłowie podtrzymywana jest coroczna tradycja odnawiania ślubów przez przedstawicieli duchowieństwa, samorządu, mieszkańców w trwodze przed wielkim żywiołem. Tradycja ta jest podtrzymaniem ślubów z roku 1497, kiedy to pleban i burmistrz obiecywali, że każdego roku uroczyście świętować będą po nabożeństwie ku chwale Boga, Maryi i Świętych. Tradycja ta trwa niezmiennie do dnia dzisiejszego.

W tym roku, w 523. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń  z racji nadal trwającej pandemii koronawirusa – obchody miały inną formę, niż w latach minionych. 14 września – w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – w duchu zawierzenia Miasta Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. burmistrz Arkadiusz Klimowicz i przewodniczący Rady Miejskiej – Czesław Woźniak, którzy przybyli do Kościoła Mariackiego z insygniami władzy samorządowej.

Tradycyjne procesje pokutno-błagalne odbywały się bez przerwy do roku 1945. Po latach, kiedy jej zabraniano - ówczesny proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej - ks. Janusz Jędryszek w roku 1991 wznowił tradycję proszenia Boga, o to, żeby podobne klęski jak ta sprzed 523 lat nie nawiedzała już nigdy więcej Darłowa.

 

BPM


Fot. Parafia M. B. Częstochowskiej w Darłowie

Powiązane wiadomości:

Alternatywne obchody upamiętniające wielką powódź

Wyświetlono: 263

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

764495 odwiedzin

4 gości online

Powrót do góry