Stulecie bitwy warszawskiej - zwycięstwo nad hordami bolszewików

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przez aklamację  przyjął uchwałę upamiętniającą 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Od końca lipca do pierwszych dni września 1920 roku rozegrało się decydujące starcie Polski z bolszewicką Rosją. Krwawe zmagania toczono na przestrzeni blisko pół tysiąca kilometrów.                            

13 sierpnia 1920 roku wojska dowodzone przez najzdolniejszego sowieckiego dowódcę Michaiła Tuchaczewskiego rozpoczęły walkę o przedpole stolicy. Po zdobyciu Warszawy napastnikom obiecano po 40 tysięcy rubli i wolność rabunku przez 3 dni. Dla polskich żołnierzy przegrana oznaczała utratę dopiero co odzyskanej niepodległości. Obronna faza walk o Warszawę, trwająca do 16 sierpnia, koncentrowała się w rejonie Radzymina i Ossowa na Froncie Północnym, którym dowodził generał Józef Haller.

Razem z Polakami walczyło wojsko ukraińskie, oddziały białoruskie, żołnierze demokratycznej „III Rosji”. Pomagali nam: Francja, lotnicy amerykańscy z Eskadry Kościuszkowskiej, Belgowie, Łotysze, Estończycy i Finowie. Szczególnej pomocy udzielili nam bracia Węgrzy, którzy odstąpili nam zapasy  amunicji i dostarczali ją do końca działań zbrojnych. Niemcy jak zwykle byli przeciwko nam. Nawet odmówili rozładunku statków z amunicją, która przybyła do Polski.

Bitwa Warszawska rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Operacja składała się z trzech skoordynowanych, choć oddzielonych faz. Kluczem do jej powodzenia była obrona przedmościa warszawskiego, czyli wschodnich granic stolicy. Północnego odcinka frontu wzdłuż linii Wisły strzegła  5. Armia gen. Władysława Sikorskiego. Na południu, znad rzeki Wieprz, uderzenia na słabe siły tzw. Grupy Mozyrskiej dokonały oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

Rząd Obrony Narodowej, kierowany przez Wincentego Witosa, oraz sztab Wojska Polskiego podjęły działania, które zdecydowały o zwycięstwie Rzeczypospolitej. Wojsko Polskie, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, lecz także ład demokratyczny całej Europy. Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji Komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji.

 15 sierpnia 2020 minęło równe  100 lat, gdy  na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Polskie zwycięstwo i błyskotliwa kontrofensywa przeszły do historii jako jedna z najważniejszych batalii w dziejach Europy.

Aby uczcić tę ważną rocznicę, Skarbnica Narodowa wybiła bezpłatny medal pamiątkowy dla każdego Polaka. Aby go otrzymać należy jedynie pokryć koszty przesyłki. Kto jest zainteresowany niechaj telefonuje pod nr  800 00 1920

L. Walkiewicz

Wyświetlono: 240

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

897651 odwiedzin

3 gości online

Powrót do góry