Barkentyna Pogoria zawitała do Darłowa

Przed południem we wtorek 4 sierpnia 2020  do portu w Darłowie zawitał legendarny Żaglowiec „Pogoria”.  Jest to jego pierwszy rejs od momentu  wybuchu epidemii koronawirusa. Jak zwykle tak i teraz  szkoli na pokładzie młodych adeptów żeglarstwa dziewczęta i chłopców w wieku 15-18 lat, pochodzacych z Domu Dziecka w Kruszwicy. Dowodzi nim kapitan jachtowej żeglugi wielkiej i jednocześnie  wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. szkolenia Katarzyna Domańska.

W tym roku barkentyna zbudowana w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej obchodzi  jubileusz czterdziestolecia.Z okazji tego jubileuszu ukazała się ciekawa książka, "POGORIA - LEGENDA ŻAGLOWCA", autorstwa Krzysztofa Romańskiego z Gdyni. Wydawcą książki, zawierającej wywiady z „ludźmi Pogorii” jest Wydawnictwo Nautica.

Na pokładzie obecny jest również z Maciej Leśny wielokrotny kapitan tego pięknego żaglowca.  Żaglowiec STS Pogoria to stalowa, trójmasztowa barkentyna zaprojektowana przez polskiego konstruktora statków, inż.  Zygmunta Chorenia, pierwowzór dla kilku podobnych jednostek, w budowie których polskie stocznie się wyspecjalizowały: „Iskra”, bułgarska „Kaliakra”,  oraz „Oceania” - eksperymentalny żaglowiec badawczy Polskiej Akademii Nauk. „Pogoria” jest malowana na biało z szerokim niebieskim pasem z logiem Bractwa Żelaznej szekli. Barkentyna ma pięć żagli rejowych na fokmaszcie oraz żagle gaflowe na grocie i bermudzkie na bezanie. Łączna powierzchnia żagli to 1000  m². Wysokość masztów - 32 m, długość – 41 m, szerokość – 8,0 m, zanurzenie – 3,7 m. Został wyposażony w silnik 347 KM  (Disel) i dwupłatową nastawna śrubę napędową. Osiągana prędkość wynosi 8 węzłów. W skład  załogi wchodzą 52 osoby.

„Pogoria” została zbudowana na zamówienie  Radiokomitetu (Telewizji Polskiej) dla Bractwa Żelaznej Szekli, które powstało z inicjatywy kpt.  W 1971 r. Adama Jassera Pierwszym kapitanem „Pogorii” został były kpt. „Iskry” kmdr por. Piotr Bigaj, który następnie oddał dowództwo Krzysztofowi Baranowskiemu.  Jest to jedyny żaglowiec w Polsce, który utrzymuje się samodzielnie bez dotacji. Jutro w godzinach rannych opuści port w Darłowie.

Leszek Walkiewicz

 

 

Wyświetlono: 447

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Galeria: STS Pogoria w darłowskim porcie

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

770647 odwiedzin

6 gości online

Powrót do góry