Marina Darłowo na Pięć Gwiazdek

Od 2016 r. Miasto Darłowo  jest partnerem projektu „South Coast Baltic”. To inicjatywa transgraniczna, która promuje i rozwija turystykę wodną na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego, od wyspy Rugii w Niemczech wzdłuż wybrzeża Polski i Rosji po Zalew Kuroński na Litwie. Miasta portowe z Danii, Polski, Niemiec i Litwy, stowarzyszenia marin i turystyki połączyły siły, aby uczynić ten obszar jeszcze bardziej znanym i jeszcze bardziej atrakcyjnym dla żeglarzy i właścicieli jachtów motorowych. Dzięki dofinansowaniu z tego programu oraz inwestycjom własnym na przestrzeni ostatnich paru lat Port Jachtowy w Darłowie z nowoczesną infrastrukturą stał się  jednym z najlepszych w kraju i na południowym wybrzeżu Bałtyku.                                                                    

Informacje praktyczne dla żeglarzy:
 Główny basen jachtowy ma 67 miejsc postojowych dla jednostek nieprzekraczających 16 m długości i zanurzenia do 4 metrów.  Dla większych jednostek miejsca do cumowania znajdują się w basenie rybackim oraz  przy Nabrzeżu Parkowym. Miejsca postojowe w basenach na pomostach cumowniczych są wyposażone w bieżący dostęp do wody i prądu. Marina Jachtowa ma nowoczesne sanitariaty – w tym 4 osobową toaletę rodzinną, toaletę dla seniorów oraz toaleta dla niepełnosprawnych. W budynku Mariny znajduje się pralnia i suszarnia, dostęp do wi-fi, telewizja, interaktywny planer podróży z dostępem do aktualnej prognozy pogody oraz infolounge – przestrzeń, w której napijesz się kawy, poczytasz żeglarską literaturę i wymienisz się doświadczeniami z morską bracią.  Baseny portowe są monitorowane. W dwóch miejscach pod zadaszoną wiatą znajdują się miejsca do grillowania potraw z wędzarnią i miejscem na ognisko, oraz do organizacji imprez integracyjnych dla żeglarzy.
 Darłowska Marina jest przyjazna starszym żeglarzom, wyposażona jest w: rowery trójkołowe z wózkiem na zakupy, schodki/trapy ułatwiające zejście i wejście na jacht, wózek dla załadunku/rozładunku, defibrylator do ratowania życia.                                                           

W pobliżu Mariny na terenie Portu znajduje się dźwig samojezdny o udźwigu do 32 ton, slip, stocznia remontowa, sklep żeglarski. Ponadto na terenie Portu można zdać wody zaolejone i odpady komunalne. Aktualności dotyczące Mariny Darłowo dostępne na stronie internetowej dostępnej w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim: marina.darlowo.pl                                                                                                                      

Port Jachtowy Darłowo należy do sieci portów i przystani jachtowych, które tworzą jeden z ważniejszych produktów turystycznych Pomorza Zachodniego – Zachodniopomorski Szlak Żeglarski.

 Darłowski port odwiedzili prawie wszyscy znani żeglarze Polscy jak np.: Leonid Teliga „Opty”, Krzysztof Baranowski „Polonez”, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz „Mazurek”, Henryk Jaskuła „Dar Przemyśla”, Zbigniew Puchalski „Miranda” Ryszard Wabik i Elżbieta Lisowska „Wojewoda Koszaliński”,  Ludomir Mączka „Maria”, Wojciech Jacobson, Tomasz Cichocki „Polska Miedź” i wielu innych. Darłowo jest m.in. portem macierzystym jachtu „Wojewoda Koszaliński”. Co roku przybywa tu kilkaset jachtów z Europy, Azji i Ameryki.    W roku 2019 z darłowskiej Mariny wypłynął w czteroletni rejs naokoło świata jacht  Oshee World Expedition.                                                                      

Port Darłowo znajduje się na południowym wybrzeżu Bałtyku, tuż przy ujściu rzeki Wieprzy. Wejście do portu osłonięte jest dwoma falochronami: wschodnim o długości 436m i zachodnim o dł. 484 m, zakończonymi stawami świetlnymi. Tor podejścia z morza do głowic falochronu o kierunku 116 st. ma długość 960 m, szerokość w dnie 60 m i 8 m głębokości. W samych główkach portowych szerokość wejścia wynosi 38m, natomiast kanał prowadzący do mostu liczy tylko 23 m szerokości. Drogę do portu Darłowo wskazują światła na głowicach falochronowych (czerwone, zielone – oba izofazowe 4-sekundowe).                                   Wejście do Portu wymaga otwarcia rozsuwanego mostu im. Kapitana Witolda Huberta, z charakterystyczną sterówką w kształcie UFO po lewej stronie. Zamiar wejścia musimy zgłosić w bosmanacie – kanał 12. Most otwierany jest o każdej pełnej godzinie.. Czekając na otwarcie mostu, możemy przystanąć po prawej stronie, tuż przy kapitanacie portu.           

Latarnia Morska w Darłowie: Położenie: 54°26'25,08" N 16°22'42,96" E Wysokość wieży: 22 m, Wysokość światła: 19,7 m n.p.m. Zasięg nominalny światła: 15 Mm.  Charakterystyka światła: Blaskowe grupowe: Blask: 2,0 s, Przerwa: 3,0 s, Blask: 2,0 s, Przerwa: 8,0 s, Okres: 15,0 s. Nadajnik radiolatarni - wysyłała na żądanie sygnał rozpoznawczy D (– •• według alfabetu Morse’a). Latarnia Morska ma dwa sektory światła białego, tj. 40-65 oraz 85-220. Białe światło latarni morskiej, wyznacza również podejście. W nocy należy sterować tak, by światło Latarni Morskiej było widoczne pomiędzy światłami głowicowymi falochronów. Radiotelefonicznym kanałem roboczym portu Darłowo jest Ch.12 VHF (nasłuch: bosman, SG, SAR i operator kładki). Bosmanat portu Telefony do bosmana portu: 94 340 68 40 oraz 94 314 24 85. Serwis: 24H; UKF: 12, 14, 16 vtsdarlowo@umsl.gov.pl Telefon do Straży Granicznej – 94 314 05 20. Telefony do SAR 94 314 28 32 oraz 505 050 993.  Kapitanat Portu Darłowo  Tel./fax. 0 94 314-26-83; tlx. 0533437 kpdum pl   ; Serwis: 8H; UKF: 6, 12, 14, 16, 71; e-mail: kpdarlowo@umsl.gov.pl

Darłowo to nie tylko port i marina, ale równie tętniący życiem, nowoczesny kurort oraz Królewskie Miasto Eryka Pomorskiego pełne urokliwych zabytków, z burzliwą historią z szeroką i zróżnicowaną ofertą kulturalną.

 Leszek Walkiewicz

 

Wyświetlono: 351

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

1046954 odwiedzin

9 gości online

Powrót do góry