Koncert Koszalińskiej Filharmonii na darłowskim rynku

W czwartek 23 lipca 2020 w Darłowie na placu T. Kościuszki  dała koncert  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki.

Koncert zainaugurowano  uwerturą „Włoszka w Algierze”, do której  muzykę skomponował Gioacchino Rossini w 1813 r. Filharmonicy rozpoczęli od powolnych, spokojnych pizzcato basów i doprowadzili do nagłego wybuchu głośnych rytmicznych dźwięków całej orkiestry. Drugim utworem o tajemniczych odgłosach pustynnej karawany był „Marsz Egipski” skomponowany przez Johanna Straussa (syna). Kontynuował rytmy gorącego południa walc Johanna Straussa „Róże południa” z operetki „Koronkowa chusteczka”, której akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Lizbonie, na dworze króla Portugalii. Walc Johanna Straussa II  „Róże Południa” był przebojem wiedeńskiego karnawału w 1881 r. Następnie usłyszeliśmy kolejny przebój muzyczny „Marsz Perski” Johanna Straussa II. Dalej z okazji 180 rocznicy urodzin Piotra Czajkowskiego koszalińscy wirtuozi  odegrali utwór „Kaprys włoski”, skomponowany zaraz po powrocie kompozytora z Rzymu, gdzie wziął udział  w hucznym karnawale. Utwór otworzyła wspaniała fanfara instrumentów dętych blaszanych. Kolejny utwór to wspaniałe i efektowne  dzieło Mourice’a Ravela „Rapsodia hiszpańska” skomponowana na orkiestrę w roku 1907, oparta na wątkach folkloru hiszpańskiego. Na bis koszalińscy filharmonicy wykonali „Marsz Radeckiego” - utwór muzyczny skomponowany przez Johanna Straussa na uroczysty bankiet, wydany przez habsburski Dom Panujący w Wiedniu w 1848. Bankiet i utwór zostały zadedykowane austriackiemu feldmarszałkowi Josephowi Radetzkiemu, dowodzącemu w bitwie pod Custozą. Dzieło zostało przyjęte z aplauzem.                                                                                      Dyrygował utalentowany młody dyrygent Jakub Chrenowicz, który ma już na koncie wiele sukcesów krajowych i zagranicznych. Studia dyrygentury symfoniczno-operowej ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W sezonie artystycznym 2011/2012 Jakub Chrenowicz zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, gdzie powierzono mu kierownictwo muzyczne premiery Polskiego Baletu Narodowego. W latach 2010-2012 był asystentem dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. W roku 2019  uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2017 r. jest pierwszym dyrygentem Koszalińskiej Filharmonii. 

            Koncert Orkiestry Symfonicznej Koszalińskiej Filharmonii był  wart wielkiej uwagi z kilku względów. Artyści zaprezentowali  melomanom najsłynniejsze dzieła  znakomitych kompozytorów o charakterze lekkim, przyjemnym ale trudnym do wykonania. Taki koncert to rarytas dla publiczności darłowskiej i wczasowiczów z różnych stron kraju. Koncert odbył się z zachowaniem dystansów wymaganych dla korona wirusa. Konferansjerkę tego unikalnego  koncertu zatytułowanego „Rytmy Południa” perfekcyjnie poprowadził Andrzej Zborowski. Koncert zakończył się owacją na stojąco i kwiatami. Organizatorem koncertu sponsorowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Burmistrza Miasta Darłowa był Darłowski Ośrodek Kultury kierowany przez Magdę Burduk.

Leszek Walkiewicz

Wyświetlono: 256

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

1046845 odwiedzin

5 gości online

Powrót do góry