Koncert muzyki organowej w Darłowie

W środę 22 lipca 2020  w XIV- wiecznym kościele Św. Gertrudy w Darłowie rozbrzmiewał koncert muzyki organowej i smyczkowej.  Był to już drugi koncert w ramach  54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie.                                                                                                      

To jedna z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych tego typu imprez w kraju. Organizowana jest przez Filharmonię Koszalińską im. S. Moniuszki, przy wsparciu darłowskiego samorządu. Od wielu lat co roku słuchamy występów znakomitych organistów, muzyków, solistów, chórów i zespołów wokalnych z różnych krajów, grających na organach, instrumentach dętych, smyczkowych i innych muzykę na najwyższym światowym poziomie.    W minioną środę gościliśmy   Duet „Cellorganic” w skladzie: Radosław Marzec – organy, Renata Marzec – wiolonczela. Wirtuozi wiolonczeli i organów  po mistrzowsku wykonali  utwory:  Jana Sebastiana Bacha – III Suita na wiolonczelę solo (wybór - Sarabande, Gigue), Francisco Correa de Arauxo – „Guardame las Vacas glosada” (XLV – Facultad Organica), Isaak Albeniz – Asturias na wiolonczelę solo (transkrypcja: Renata Marzec), William Byrd – „Gypsies Round”, Francois Couperin – „5 Pieces en Concert” (opr. na wiolonczelę i organy): „Prelude”, „Siciliene”, „La Tromba”, „La Plainte”, „Air de Diable”, Friedrich Gernsheim – „Elohenu” (wiolonczela i organy), Joseph Sulzer – Sarabande op. 8 (wiolonczela i organy), William Byrd – „Ground” i inne. Artyści grali początkowo solo, a następnie w duecie.                                       

Renata Marzec – Jest absolwentką Akademii Muzycznej w im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia ukończyła w 1990 r. w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Pracę zawodową związała przede wszystkim ze swoją macierzystą uczelnią, w której prowadzi klasę wiolonczeli oraz zespoły kameralne.
Działalność koncertowa obejmuje kilkuletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis (lata 1993-1996) oraz regularne recitale solowe w kraju i za granicą. Od kilku lat koncertuje również z mężem organistą, prof. nadzw dr hab. Radosławem Marcem współtworząc duet Cellorganic. W latach 1999-2002 pełniła funkcję prodziekana, następnie dziekana (2002-2008), w latach 2008-2012 prodziekana, a od września 2012 r ponownie pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.                                                                                          

Radosław Marzec - urodził się w Białymstoku w 1971 r. Studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności swoje doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker w ramach studiów podyplomowych zwieńczonych uzyskaniem „Diplôme de Specialisation d’orgue". W roku 2005 lubelskie wydawnictwo Polihymnia wydało jego książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII wiecznych”. W 2006 roku dokonał premierowej rejestracji na płycie, muzyki organowej Adama z Wągrowca. Obecnie jest profesorem tytularnym pracującym na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje w kraju i za granicą solo, a także w duecie „Cellorganic” ze swoją żoną, wiolonczelistką Prof. Renatą Marzec.                        

To była prawdziwa uczta dla melomanów. Specyficznego klimatu dodają wnętrza gotyckiej centralnej świątyni z drugiej ćwierci XIV wieku wzniesionej ściśle według wzorów Templariuszy. O prezentowanych utworach muzycznych  i wykonawcach ze znawstwem informował słuchaczy koncertu  Andrzej Zborowski. Następne koncerty  organowe w Darłowie będą miały miejsce:

  • 5 sierpnia 2020  o  godz. 19:15.   Wykonawcy: Caline Malnoury (Francja) – organy, Jakub Chrenowicz – dyrygent, Orkiestra
  • 19 sierpnia 2020  o godz. 19:15. wykonawcy: Elżbieta Karolak – organy, Grzegorz Cebulski – dyrygent, zespół muzyki cerkiewnej „Oktoich. Filharmonii Koszalińskiej. „Muzyka jest namiętnością, miłością i tęsknotą” – R. Wagner.

 Ze strony Darłowa  organizatorem koncertów jest Darłowski Ośrodek Kultury im. L. Tyrmanda.

 L. Walkiewicz

Wyświetlono: 111

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Dane kontaktowe

Herb Darłowa

Adres:

Urząd Miejski w Darłowie

Plac Tadeusza Kościuszki 9

Darłowo 76-150

Kontakt:

tel.: +48 94 314 22 23 (do 26)

faks: +48 94 314 23 33

e-mail: poczta@darlowo.pl

Godziny pracy urzędu

w poniedziałki, wtorki i środy 7:00 do 15:00
w czwartki 7:00 do 16:00
w piątki 7:00 do 14:00

RODO

526630 odwiedzin

1 gości online

Powrót do góry