Darłowo poszło na frekwencyjny rekord!

Według danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą do ośmiu obwodowych komisji wyborczych zlokalizowanych w granicach administracyjnych Darłowa w minioną niedzielę udało się 7 672 obywateli – mieszkańców naszego miasta i przyjezdnych z ważnymi zaświadczeniami o prawie do głosowania. Rekordowa frekwencja wyniosła zatem aż 63,81%! (spośród 12 024 wyborców uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach, zagłosowało aż 7 672 osób). W analogicznych wyborach 5 lat temu (I tura z 10 maja 2015 r.) frekwencja wyniosła jedynie 44,21%.


Turystyczna dzielnica z największą frekwencją

Najwyższą frekwencją spośród darłowskich komisji może poszczycić się obwodowa komisja wyborcza nr 1 z siedzibą w Społecznej Szkole Podstawowej im. Lotników Morskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Darłowie – iloraz wydanych kart ważnych i liczby uprawnionych do głosowania, pomnożony przez 100, wyniósł 76,72%. Należy zwrócić jednak uwagę, że w tym lokalu aż 738 osób zagłosowało na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania. Na następnych „frekwencyjnych” miejscach uplasowały się: komisja nr 5 z siedzibą w MOPS (ul. O. D. Tynieckiego 20) – 66,39%, komisja nr 4 z siedzibą w Niepublicznym Przedszkolu „Jacek i Agatka” – 63,64% i komisja nr 6 mieszcząca się w Zespole Szkół im. Stefana Żeromskiego (ul. Chopina 4) z 63,61%. Wyniki wszystkich darłowskich komisji zostały opublikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Na kogo postawili mieszkańcy Królewskiego Miasta

W Darłowie z ponad 10% przewagą wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, na którego oddano 3 243 głosy (42,41%). Drugą lokatę zdobył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda z poparciem rzędu 32,16% (2 459 głosów). Podium „darłowskich wyborów” zamyka bezpartyjny Szymon Hołownia – 1 146 głosów, 14,99%. Dalsze miejsca zajęli kolejno: Krzysztof Bosak (3,87%), Robert Biedroń (3,53%), Władysław Kosiniak Kamysz (2,47%). Poniżej 1% głosów otrzymali: Paweł Tanajno (12 głosów), Stanisław Żółtek i Marek Jakubiak (po 9 głosów), Mirosław Piotrowski (8 głosów) i Waldemar Witkowski (5 głosów).

 

Najprawdopodobniej czeka nas II tura głosowania

Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez PKW po przeliczeniu głosów z 99,78% obwodów głosowania, najprawdopodobniej w niedzielę za dwa tygodnie – 12 lipca – ponownie ruszymy do urn w ramach II tury wyborów prezydenckich. Niemal na pewno będziemy mogli oddać głos na jednego z dwóch kandydatów: prezydenta RP Andrzeja Dudę i prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 

O przygotowaniach i przebiegu II tury wyborów prezydenta RP w 2020 roku będziemy informowali w następnych aktualnościach na www.darlowo.pl.

 

Dawid Jasiewicz (BPM)

Powiązane wiadomości:

W najbliższą niedzielę – I tura wyborów Prezydenta RP

Wyświetlono: 439

DrukujPobierz PDFKopiuj link Facebook Twitter

Zobacz również

Powrót do góry